עברנו! לחצו כאן לאתר החדש

4.7.2010

הדפסלהדפסת הפוסט

"הלו, אמא"


עד כה, מדי קיץ, שלחנו את בננו הבכור (בן תשע וחצי) לקייטנה. שנינו עובדים ומגיעים הביתה מאוחר. בשנה שעברה הוא עיקם פרצוף ורצה להישאר בבית. השנה הוא מסרב ללכת לקייטנה. אנחנו מבינים אותו. גם אנחנו לא מהמתלהבים. אנחנו מתלבטים אם לאפשר לו להישאר בבית. מתי מתאים להשאיר ילדים לבד בבית?

 התנאים להשארת ילד לבד בבית רבים. הנה כמה מהמרכזיים שבהם, על פי סדר חשיבות: אם הוא מרגיש נוח להישאר לבד, יודע לטלפן לקרוא לעזרה, זהיר ויודע לשמור על עצמו וסביבתו, הפנים כללים וגבולות ויודע לשמור עליהם שלא בנוכחות מבוגר, יודע להעסיק את עצמו באופן חיובי ומועיל, מסוגל לשמור על רוטינה ולעמוד בלוח זמנים, יודע להתרחק מזרים (גם באינטרנט)...

בגיל 9-10 לחלק מהילדים רצון ויכולת להישאר לבד למספר שעות. מכיוון שיכולות האומדן שלהם עדיין לא מפותחות היום יכול להמשך מעבר למה שציפו והעצמאות יכולה להתגלות כקשה ממה שחשבו. אם משאירים אותם עם הוראות מחמירות הם עלולים להתמלא פחדים. אם הם נחשפים לתוכן מאיים ותוקפני בטלוויזיה הם עשויים להזדקק למילה מרגיעה.

אם נראה לכם שבנכם יכול להישאר בבית, הרכיבו יחד תוכנית יומית ברורה עם לוח זמנים וכללים, שמכילה פעילויות שונות (משחק, קריאה, לימוד, אימון, סידורים, חברים, צפייה מוגבלת במסכים...). בדקו עימו כל יום כיצד עמד בתוכנית. עודדו אותו להצליח. עמידה בתוכניות מגבירה תחושת יצרנות ויעילות ומפתחת מיומנויות של ארגון ותכנון. אם אנחנו עושים מה שתכננו – נגיע לאן שרצינו.

קשר טלפוני יכול להאריך את טווח הזמן שהוא מסוגל להישאר לבד. סכמו על אופי הקשר הטלפוני (תדירות, מי מתקשר למי, ובאילו נסיבות). ילד שמרבה להתקשר אינו מרגיש נוח להישאר לבד. טלפונים מיותרים מגבירים תלות וחרדה במקום להרגיע.

נסו להקדים ולחזור הביתה. קירבה לאדם יקר משפיעה עלינו ברמה הפיזית – ממלאת אותנו אנרגיה, מתדלקת בסקרנות, שמחה ושלווה. כמו טייס בטיסה למרחקים ארוכים, כשהילד נשאר לבדו הוא דואג מה יגמר קודם: הדלק במנוע או הטיסה. ושום טלפון ממגדל הפיקוח לא יכול למלא את המיכל!

3 תגובות:

אנונימי אמר/ה...

תודה על ההסבר הבהיר.באמת, מתוך דאגה, אני מטלפנת המון פעמים.ואולי אני צריכה להפסיק.
רציתי לשאול מה לגבי שמירה על אחים קטנים?

ילדים זה לא צחוק אמר/ה...

אמא יקרה
הנה קצת מידע שיעזור לך.
ילדים עד גיל 3-4 זקוקים לעין צופה ופיקוח מלא.
בגיל 4-6 הם עדין זקוקים לנוכחות מבוגר בסביבתם, אבל יודעים להעסיק את עצמם לפרקי זמן קצרים.ניתן להסיר מהם את העינים לזמן קצר. רק בגיל 6-7 הם מספיק זהירים, בעלי יכולות של שליטה עצמית, חשיבה קדימה אירגון ותיכנון וביקורת עצמית שמאפשרים השגחה פחות צמודה לפרקי זמן יותר ממושכים.
ילדים שונים זה מזה באחריות וביכולת לפצל קשב ולשמור לא רק על עצמם אלא גם על אח. גם אחים ניבדלים זה מזה בבשלות שלהם ובנכונות להשמע לאח בוגר.
לפני גיל 12-13 מעטים הילדים שיכולים לשמור על אח קטן לפרקי זמן ארוכים מבלי לדאוג יותר מידי. התנאי החשוב ביותר הוא ששני הילדים ירגישו נוח להשאר זה עם זה.
אם תחליטי להשאיר אח גדול לשמור על אח קטן וכל חצי שעה תתקשרי לבדוק אם הכל בסדר, אולי זה סימן שכדאי לחכות עוד קצת.
חופש נעים.

אילנה סנפירי אמר/ה...

ההסברים תמיד מדויקים בהירים ומאוד פרקטים ויסומיים
תודה רבה אילנה

הוסף רשומת תגובה

אתם מוזמנים להגיב ולשאול שאלות